You are currently viewing Funkcjonowanie handlu w czasie pandemii w krajach europejskich

Funkcjonowanie handlu w czasie pandemii w krajach europejskich

Funkcjonowanie handlu w czasie pandemii w krajach europejskich

Wielka Brytania.
Sprzedaż detaliczna żywności odbywała się jak zwykle przez cały kryzys. Pojawiły się sugestie, że rząd może rozważyć deregulację obecnych niedzielnych godzin handlu (wybrali 6 godzin w godzinach od 10:00 do 18:00), ale po naciskach ze strony związków zawodowych i posłów rząd postanowił nie kontynuować tej inicjatywy. Handel detaliczny artykułami poza-podstawowymi był zawieszony od marca do maja. Został przywrócony 15 czerwca. Od sierpnia do listopada w niektórych regionach, na przykład w Manchesterze i Liverpoolu, obowiązywały lokalne ograniczenia związane z lockdownem. Te ostrzejsze zasady doprowadziły do zamknięcia barów i restauracji. Handel detaliczny pozostał w dużej mierze niezmieniony i pozostawał możliwy podczas tych regionalnych blokad. Sprzedaż detaliczna produktów spoza pierwszej potrzeby została ponownie uniemożliwiona między 3 listopada, a 2 grudnia w ramach krajowej blokady przed Bożym Narodzeniem. Wraz z ponownym otwarciem sprzedaży detalicznej artykułami drugiej potrzeby w dniu 2 grudnia zasady działania sklepów nieznacznie zmieniono, aby sklepy mogły być czynne do późniejszych godzin wieczorem, ale nie jest to duża zmiana w zasadach. W niedziele większość sklepów w Anglii będzie nadal mogła handlować tylko przez 6 godzin w czasie od 10:00 do 18:00 – mniejsze sklepy spożywcze mogą być czynne przez więcej godzin. Powyższe dotyczy w Anglii. Zasady obowiązujące w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii były przez cały kryzys bardzo podobne do zasad obowiązujących w Anglii. Jedyną różnicą było to, że bardziej rygorystyczne zasady obowiązujące w czasie blokad były wdrożone w nieco innym czasie na obszarach niemetropolitalnych w ciągu ostatnich 9 miesięcy. .
Rumunia.
W Rumunii podczas pierwszej fali epidemii, tj. od marca do maja, sprzedaż artykułów innych niż spożywcze była niemożliwa. Supermarkety, hipermarkety i sklepy spożywcze pracowały na dwie zmiany (pracownicy z dwóch różnych zmian nie powinni byli się spotykać). Zamknięto centra handlowe i targi na powietrzu (dla rolników). Między czerwcem, a październikiem godziny otwarcia sklepów wróciły do normy. Od początku drugiej fali epidemii, tj. od listopada do nadal jest mniej ograniczeń. Sklepy detaliczne mogą działać do 21.00 (o 22.00 jest początek godziny policyjnej. Zakupy świąteczne odbywają się normalnie z wyłączeniem jarmarków bożonarodzeniowych, które nie zostały zorganizowane. .
Węgry.
Na Węgrzech obowiązuje obecnie godzina policyjna, co oznacza, że od 20:00 do 5:00 wszyscy obywatele powinni pozostać w domach, za wyjątkiem tych, którzy pracują na nocną zmianę lub udają się do pracy, ewentualnie wracają z pracy do domu. Przepis ten źle wpływa na działalność sklepów, ponieważ muszą być zamykane o godzinie 19:00. Sklepy spożywcze są zazwyczaj czynne od 6 rano. .
Włochy.
We Włoszech podczas pierwszej fali epidemii, tj. od marca do maja, sklepy detaliczne nie mające podstawowego znaczenia były nieczynne. Sklepy spożywcze nadal funkcjonowały ze skróconymi godzinami pracy, tj. do 19.00 i obowiązkowym zamknięciem w niedzielę. Zamknięto również centra handlowe. Między czerwcem do październikiem br. godziny otwarcia sklepów wróciły do normy sprzed epidemii. Podczas drugiej fali epidemii, tj. od listopada do teraz, nadal obowiązuje mniej ograniczeń. Wyłącznie centra handlowe są nieczynne w weekendy w całym kraju. Sklepy detaliczne mogą działać do 22.00 (początek godziny policyjnej). Jeśli region znajduje się w Czerwonej Strefie (poziom 3), dozwolony jest wyłącznie handel detaliczny o podstawowym znaczeniu. Dla przykładu: jeśli Mediolan jest w Strefie Czerwonej – nie ma możliwości robienia zakupów, a jeśli Rzym jest w żółtej – zakupy świąteczne mogą się odbywać normalnie. .
Belgia.
W Belgii sklepy o charakterze nie zasadniczym mogą działać ponownie od 01.12.2020r., po zamknięciu ich od 2 listopada br., zaś w okresie od 2 do 30 listopada mogły oferować wyłącznie opcję „kliknij i odbierz”. Istnieją ścisłe limity jednego klienta na 10m² powierzchni handlowej. Najmniejsze sklepy, posiadające mniej niż 20m², mogą przyjąć jednocześnie nie więcej niż dwóch klientów. Duże sklepy muszą mieć osobę z ochrony przy wejściu, która ma liczyć osoby wchodzące i wychodzące. Zakupy należy nadal robić samodzielnie, za wyjątkiem sytuacji, gdy klientowi towarzyszy osoba szczególnej troski lub dzieci. Maksymalny czas, który klient może spędzić w sklepie to 30 minut. Transakcje, które wymagają więcej czasu niż 30 minut, takie jak np. zamówienie nowych mebli kuchennych, winny być realizowane po wcześniejszym umówieniu. Wszystkie sklepy muszą zostać zamknięte o 20.00. .
Szwajcaria.
W Szwajcarii podczas pierwszej fali epidemii (od marca do maja) sklepy detaliczne o poza-podstawowym znaczeniu zostały zamknięte. Sklepy spożywcze nadal były otwarte w normalnych godzinach, godziny różniły się w zależności od regionu, od dość restrykcyjnych po bardzo liberalne w granicach prawa pracy (od 6.00 do 23.00). Podczas tej pierwszej fali wiele supermarketów, zwłaszcza w centrach miast i na dworcach kolejowych, zostało ograniczonych w działaniu z powodu pracy zdalnej. Ale każdy kanton (region) może zakazać handlu w niedziele przez 4 niedziele w roku. Strefy turystyczne mają specjalne zezwolenia i tam sklepy mogą być czynne dłużej oraz w niedziele. Małe sklepy rodzinne mogą być również otwarte w niedziele. Od czerwca do października sytuacja w handlu wróciła do normy. Od listopada tylko kanton Genewa zamknął sklepy sprzedające artykuły spoza pierwszej potrzeby. W pozostałej części Szwajcarii wszystkie sklepy były otwarte w normalnych godzinach. Poza nielicznymi wyjątkami dopuszczono pewne wydłużenia godzin pracy sklepów, jak np. w Genewie, w grudniowe soboty sklepy zamiast do 18.00 czynne są do 20.00, także w tygodniu Czarnego Piątku. Związki zawodowe odwołały się od tych rozstrzygnięć. .
Izrael.
W Izraelu godziny otwarcia sklepów sektora detalicznego pozostały niezmienione w okresie zamknięcia kraju. Wszystkie sklepy detaliczne były otwarte jak zwykle. Taka sama sytuacja miała miejsce podczas drugiego lockdownu. .
Hiszpania.
W Hiszpanii ograniczenia działalności komercyjnej spowodowane pandemią są dwojakiego rodzaju: godzin otwarcia i liczby klientów. Organami właściwymi do wydawania ograniczeń są rządy każdej z 17 wspólnot autonomicznych. Każdy z nich w inny sposób regulował sprawy handlu. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie ogólnych zasad w poszczególnych wspólnotach autonomicznych. Należy mieć na uwadze, że w każdej z nich mogą występować odmienne regulacje na poziomie lokalnym, w regionach i miastach, w zależności od stopnia zapadalności na wirusa.
Wspólnoty autonomiczne: .
Asturia.
Zamknięcie wszystkich sklepów poza mającymi podstawowe znaczenie. W drugim tygodniu grudnia małe sklepy (lokale o powierzchni poniżej 300 metrów kwadratowych) mogą zostać ponownie otwarte ze znaczną redukcją maksymalnej liczby klientów. Nie ma ograniczeń co do godzin pracy, z wyjątkiem zamknięcia w nocy, od 22.00 do 6.00. .
Andaluzja.
Sklepy z artykułami pierwszej potrzeby zamykane są o 18.00. Sklepy z zabawkami mają wydłużone godziny otwarcia, do 20.00, aby uniknąć tłoku podczas świątecznych zakupów. Sklepy z artykułami pierwszej potrzeby są czynne do 22:00. .
Aragonia.
Sklepy, które nie są niezbędne, muszą być zamknięte o godzinie 20:00. Nie ma ograniczeń czasowych dla sklepów o podstawowym znaczeniu, z wyjątkiem zamknięcia w nocy, między od 23:00 do 6:00. .
Baleary.
Pojemność sklepów na wyspach Formentera i Minorka wynosi 75% dozwolonej liczby, podczas gdy na Majorce i Ibizie spada do 50%. Sytuacja na każdej wyspie będzie weryfikowana co 14 dni. Nie ma ograniczeń co do godzin pracy, z wyjątkiem nocnego zamknięcia, od 0:00 do 6:00 (na wyspie Ibiza od 22:00). .
Islas Canarias.
W obiektach handlowych nie może przebywać więcej niż 75% dozwolonej liczby klientów, z wyjątkiem Teneryfy, gdzie liczba ta wynosi 50%. Nie ma ograniczeń co do godzin pracy, z wyjątkiem pory nocnej, od 23.00 do 6.00.
Kantabria.
Maksymalna liczba klientów to 75% dozwolonej liczby w placówkach handlowych. Nie ma ograniczeń czasowych, z wyjątkiem okresu zamknięcia w nocy, od godziny 24:00 do 6:00. .
Kastylia-La Mancha.
W supermarketach i centrach handlowych może przebywać maksymalnie 50% dopuszczalnej liczby klientów. Nie ma ograniczeń czasowych z wyjątkiem zamknięcia w nocy między godziną 0.00 a 6:00. .
Kastylia i León.
Zamknięte są centra handlowe, z wyjątkiem sklepów z artykułami pierwszej potrzeby. Obiekty o powierzchni mniejszej niż 2500 metrów kwadratowych, które są połączone z centrami handlowymi i mają bezpośredni dostęp z ulicy, mogą pozostać otwarte. Nie ma ograniczeń czasowych, z wyjątkiem zamknięcia w nocy, między 22:00, a 6:00. .
Katalonia.
Placówki handlowe zamykane są o godzinie 21.00. Sklepy o powierzchni ponad 800 metrów kwadratowych można otwierać z 30% maksymalnej liczby klientów. Centra handlowe są ponownie otwarte od 7 grudnia z liczbą klientów na poziomie 30% maksymalnej ich liczby, a od 4 stycznia odsetek ten wzrośnie do 50%..
Estremadura.
Sklepy mają maksymalną pojemność 40% maksymalnej liczby klientów, a jeśli znajdują się w centrum handlowym, w częściach wspólnych liczba ta wynosi 30%. Nie ma ograniczeń czasowych, z wyjątkiem zamknięcia w nocy, w godzinach od 0:00 do 6:00. .
Galicja.
Pojemność sklepów jest ograniczona do 50% maksymalnej liczby klientów, zaś w częściach wspólnych centrów handlowych odsetek ten spada do 33%. Nie ma ograniczeń czasowych, z wyjątkiem zamknięcia w nocy między 23:00 a 6:00. .
La Rioja.
Sklepy zamykane są o godzinie 21:00, z wyjątkiem supermarketów i aptek. Między godziną 22:00 a 6:00 nie działają żadne sklepy. .
Madryt.
Sklepy mogą być czynne od 6.00 do 22:00, z wyjątkiem podstawowych usług, takich jak apteki czy stacje benzynowe. Może w nich przebywać 75% dopuszczalnej liczby klientów, z wyjątkiem miejsc gdzie spotyka się wiele osób, wówczas odsetek ten spada do 50%..
Murcia.
Nie ma ograniczeń czasowych z wyjątkiem zamknięcia w nocy między 23:00, a 6:00. .
Nawarra.
Sklepy są zamykane o 21.00. Liczba klientów ograniczona do 40% maksymalnej ich liczby. .
Kraj Basków.
Działalność komercyjna, z wyjątkiem aptek i stacji benzynowych, musi zostać zakończona o godzinie 21.00. .
Walencja.
Nie ma ograniczeń czasowych z wyjątkiem zamknięcia w nocy, między 23:00 a 6:00. W sklepach detalicznych i centrów handlowych może przebywać 50% maksymalnej liczby klientów.
Źródło: UNI Europa